Türkiye Cumhuriyeti

Kampala Büyükelçiliği

Büyükelçinin Mesajı

Değerli vatandaşlarımız,

Türkiye Cumhuriyeti’nin Uganda ve Burundi’ye akredite Büyükelçisi görevini deruhte etmekten sevinç duymaktayım. Türkiye’nin Afrika Ortaklık Politikası’nın gittikçe daha fazla ivme kazandığı bir dönemde üstlendiğim görevim çerçevesinde öncelikli hedefim Türkiye’nin Uganda ve Burundi ile dostluk ve kardeşlik ilişkilerini her alanda en yüksek seviyelere çıkarabilmektir. Uganda ve Burundi’de mukim siz değerli vatandaşlarımız ile birlikte bu amaç doğrultusunda gayret sarf edeceğimize olan inancım tamdır.

 

Türk Havayollarının İstanbul-Kampala seferlerinin başlamasıyla hemen her alanda ikili ilişkilerimiz gelişmeye başlamıştır. Bu seferlerle birlikte, Büyükelçiliğimizin akredite olduğu ülkelere STK’larımızın ve vatandaşlarımızın ziyaretlerinin arttığını, işadamlarının, akademisyenlerin ve güvenlik güçlerinin karşılıklı ziyaretlerinin kolaylaştığını memnuniyetle görmekteyiz.

 

Türkiye-Afrika İşbirliğinin ikili ve çok taraflı düzeylerde geliştirilmesi ve stratejik ortağı olduğumuz Afrika Birliği ile ilişkilerimizin ilerletilmesi de önceliklerimiz arasında bulunmaktadır.

 

Bildiğiniz gibi Türkiye bir Afro-Avrasya ülkesi olarak başta BM olmak üzere uluslararası platformlarda Afrika’nın sesi olduğunu her zaman vurgulamaktadır. Keza, G-20 Dönem Başkanlığımız süresince Afrika ülkelerinin enerji alanı başta olmak üzere bu platform çerçevesindeki faaliyetlere dahil olmaları sağlanmıştır.

 

Ülkemiz, Afrika’nın sorunlarına Afrikalı çözümleri savunmakta ve sorunların çözümüne destek vermeye hazır olduğunu daima vurgulamaktadır. Büyükelçiliğimiz Uganda ve Burundi ile ikili ilişkilerimizi bu ülke halklarıyla omuz omuza geliştirmeye ayrı bir önem vermektedir.

 

Türkiye’yi ve halkımızı Afrika’da en iyi şekilde temsil etme görevinin sorumluluğu ve bilinciyle, siz değerli vatandaşlarımızla birlik ve beraberlik içerisinde hareket ederek Uganda ve Burundi’de daha nice yararlı faaliyetler gerçekleştirebileceğimize inanıyorum.

 

Büyükelçiliğimize sağlayacağınız değerli katkılarınız için şimdiden teşekkür ediyor, Büyükelçiliğimizin daima hizmetinizde olacağını belirterek, bu vesileyle sevgi ve saygılarımı sunuyorum. 

                                                                                                          Sedef Yavuzalp

                                                                                                               Büyükelçi