Türkiye Cumhuriyeti

Kampala Büyükelçiliği

Bilgi Notları

Uganda Sağlık, Yolculuk, Beslenme, 05.01.2017

GEREKLİ AŞILAR: Tam liste Seyahat Sağlığı Merkezlerinden alınmalıdır. Sarıhumma aşı karnesi ülkeye girişte sorulmaktadır. Aşılar için en yakın Seyahat Sağlığı Merkezi’ne gidilmesi ve gitmeden önce randevu alınması tavsiye edilmektedir (ayrıntılı bilgi için bkz: http://www.seyahatsagligi.gov.tr/Site/SaglikBilgisi/UG).

Uganda'da sıtma hastalığı görülmektedir. Sıtmaya karşı sinek kovar spreyinizi yanınızda bulundurunuz. Alerjik reaksiyonu olanların doktorlarına danışarak Türkiye’deki eczanelerde doğal karışımlar hazırlatabileceği akla gelmektedir. Mümkünse % 50 ve üstü deed maddesi içeren sinekkovar sprey tercih edilmelidir.

Uganda'ya seyahat edecek vatandaşlarımıza öncelikle Afrika'daki hastalıklar konusunda uzman bir doktora danışmaları tavsiye edilmekte olup ilave bilgi için Büyükelçiliğimizden e-posta ile talepte bulunulabilir.

Başta Kololo ve Nakasero'daki kafe ve restoranlarda olmak üzere, temiz ve kaliteli yiyecek ve içecek imkanı bulunmaktadır.

THY'nin haftanın 7 günü İstanbul-Entebbe-İstanbul uçuşu vardır. İstanbul-Entebbe uçuşu Kigali aktarmalıdır. Başkent Kampala ile Ankara aynı meridyende olduğundan yolculuk sonrası jetlag’a yakalanılmamaktadır.